Медитерански брускети

Медитерански брускети

Направете вкусни Италијански брускети со медитерански вкус.

Состојки:

 • 8 шери домати
 • 1/3 шолји сечен црвен кромид
 • малку босилек
 • 3 чешни лук ситнет
 • 1/2 шолји вински оцет
 • 1/2 шолји маслиново масло
 • сол и бибер
 • француски леб

Подготовка:

 1. Се мешаат ситно сечените шери домати со исечен кромид и лук.
 2. Се става ситно сечен босилек.
 3. Се додаваат оцет и масло, зачини.
 4. Се сече лебот на дебелина од 2 цм. Се запекува од една страна на плех во рерна, премачкан со маргарин.
 5. Се става на секоја кришка од смесата и се сервира.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории