Здрава салата од карфиол

Здрава салата од карфиол

Вкусна и здрава салата од карфиол.

Состојки:

 • 1 главица карфиол
 • 3 чешниња лук
 • маслиново масло
 • свеж магдонос
 • сок од еден лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Карфиолот искинете го на мали парчиња, па згответе го во солена вода околу 20 минути.

   

 2. На малку маслиново масло пропржете лук и додајте карфиол. Лесно продинстајте и оставете да се излади.

   

 3. Зачинете со уште маслиново масло, лимон, сол, бибер и свежо сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка