Вкусна вечера за 30 минути: Карфиол со месо во сочен сос

Вкусна вечера за 30 минути: Карфиол со месо во сочен сос

Одлична комбинација за брз и вкусен оброк.

Состојки:

 • 1 главица карфиол
 • 400 гр пилешки гради
 • 1 главица кромид
 • сол
 • бибер
 • 30 мл масло
 • 50 гр путер
 • 20 гр брашно
 • 400 мл млеко
 • 5 гр мускатно оревче
 • 50 гр сенф
 • 100 гр сирење
 • 20 гр презла

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка