Колачи кои потсетуваат на детството: Десерт со ореви

Колачи кои потсетуваат на детството: Десерт со ореви

Направете колачи со ореви кои ќе ве потсетат на детството.

Состојки:

 • 400 гр брашно
 • 15 гр квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • кора од лимон
 • 100 мл млеко
 • 1 јајце
 • 1 жолчка
 • 100 гр путер или маст
 • малку сол
 • 100 гр мелени ореви за фил
 • 1 белка или малку млеко за фил

Начин на подготовка:

 1. Квасецот потопете го во малку млака вода, додајте ги наведените состојки и замесете меко тесто. Оставете да одмори.

   

 2. Во оревите ставете шеќер по желба, белка или млеко и добро измешајте. Малку нараснатото тесто развлечете го на половина см, па со калап за крофни вадете кругови.

   

 3. Во средина ставајте ореви и редете во плех. Покријте малку да одморат.

   

 4. Намачкајте со масло па печете на 200 степени 25 минунти. Посипете со шеќер во прав и ванилин шеќер.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text