Вкусен прелиен компир од рерна

Вкусен прелиен компир од рерна

Направете вкусен крем компир од рерна.

Состојки:

 • 600 гр. компир
 • 200 мл. јогурт
 • 100 мл. млеко
 • кашкавал рендан
 • 3 варени јајца
 • 1 јајце за прелив
 • 30 мл. масло
 • зачини

Подготовка:

 1. Се вари компирот околу 20 минути.
 2. Се варат и 3 јајца, додека 4тото се крши во чинија и се мати со јогурт, млеко и малку рендан кашкавал и масло.
 3. Се премачкува тепсија со масло, се лупи компирот и се сече на кругови.
 4. Се редат на дното, се става сол и бибер, па сечени кругови јајца, рендан кашкавал и се завршува со компир.
 5. Се прелива со смесата со јајце, млеко и јогурт и се ренда кашкавал горе.
 6. Се пече на 210 степени 50 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории