Сирова, во салата или смути – Колку краставицата му помага на телото

Сирова, во салата или смути – Колку краставицата му помага на телото

Сирова, во салата, ручеци, смути или сокови, краставицата е полна вода, витамини и навистина корисна и здрава за нашето тело.
Има многу витамин Ц и Б комплекс во себе, или Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, фолна киселина, магнезиум и фосфор, цинк и калциум.
Има многу калиум во себе, и малку натриум.
Таа има многу малку калории, со што е совршена за слабеење.
Помага да ги исфрлиме сите токсини од телото, ја подобрува и кожата, помага да е сјајна и здрава.
Го забавува стареењето и топи килограми.
Не штити и од слободни радикали.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории