Едноставен и евтин колач – Вкусен фил од шлаг и банани

Едноставен и евтин колач – Вкусен фил од шлаг и банани

Направете вкусен колач со банани и шлаг.

Состојки:

  • 1 кг. банани
  • 500 гр. шлаг
  • 200 мл. млеко
  • 500 гр. бисквити

Подготовка:

  1. Се матат 300 грама шлаг со малку вода, а кога ќе се измати добро, се ставаат пасираните банани.
  2. Се меша смесата од шлаг и банани заедно.
  3. Се натопуваат бисквитите во млеко, се реди половина од нив на тацна.
  4. Се става кремот со шлаг и банани.
  5. Се става пак ред бисквити, па фил.
  6. Се украсува горе со 200 грама шлаг изматени со малку вода.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории