Се распаѓа и не е сочно – Месото секогаш треба да го вртите вака

Се распаѓа и не е сочно – Месото секогаш треба да го вртите вака

Секогаш кога пржите или печете месо, не треба да правите една грешка со кога губи вкус и сочност.
Секогаш превртувајте го со лажица, никогаш со вилушка.
Причината е повеќе од едноставна – вилушката го боде и така тече сокот од него, па може да се распадне, па нема да има убава арома.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории