Лесен ручек: Брзи тиквички од рерна

Лесен ручек: Брзи тиквички од рерна

Направете вкусни тиквички од рерна.

Состојки:

  • 2 тиквички
  • 2-3 лажици масло
  • 2 лажици брашно
  • 1 лажиче презла
  • сол

Подготовка:

  1. Се мијат и лупат тиквичките. Се сечат на кругови и се ставаат во мешавина од брашно, сол и презла.
  2. Се премачкува тепсија со малку масло и се ставаат тиквичките, со краевите една на друга.
  3. Се става малку масло горе и се печат на загреана рерна на 200 степени додека поруме ат убаво.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории