Сутлијаш со суво грозје, вишни и портокали

Сутлијаш со суво грозје, вишни и портокали

Направете вкусен десерт со ориз и вишни.

Состојки:

  • 10 портокали
  • 300 гр. вишни
  • 4 мали шолји ориз
  • 200 гр. суво грозје
  • 1/2 лажички густин

Се цедат портокалите и во сокот се става малку вода, рендана кора од портокалот и се вари оризот со суво грозје во смесата.
Се лади и се прелева со вишни, сварени со малку густин и вода.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ