Слатки пржени лепчиња

Слатки пржени лепчиња

Неодоливи слатки пржени лепчиња.

Состојки:

 • 4 парчиња стар леб
 • чоколаден крем
 • банани
 • 150 мл млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 јајце
 • презла
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Со чоколаден крем намачкајте ги парчињата леб, преку наредете банани исечкани на кругови и покријте со друга половина леб.

   

 2. Млекото засладете го и додајте разматено јајце. Споените парчиња леб потопете ги во млеко со јајце, а потоа во презла. Пржете на масло од двете страни.

   

 3. Додека се уште се топли, посипете ги со шеќер во прав и послужете со млеко.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка