Вкусен и полн со витамини и минерали: Освежувачки домашен сок од јагоди

Вкусен и полн со витамини и минерали: Освежувачки домашен сок од јагоди

Направете домашна напивка од јагоди полна со витамини и минерали.

Состојки:

  • 1 кг јагоди
  • 2 л вода
  • 1 лимонтус
  • 250 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги и измијте ги јагодите. Потоа изблендирајте ги, ставете ги во тенџере и додајте вода, лимонтус и шеќер. Гответе на умерен оган со повремено мешање додека шеќерот не се растопи. Кога ќе почне да врие, гответе уште пет минути со повремено мешање.

     

  2. Ставете врел сок во стаклени шишиња кои претходно сте ги загреале во рерна. Кога ќе се излади, сокот се чува до седум дена во фрижидер.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка