Се бори со опасна бактерија во телото – Чорба од брокула

Се бори со опасна бактерија во телото – Чорба од брокула

Направете вкусна и здрава брокула чорба.

Состојки:

  • 1 главица брокули
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 кромид
  • сол бибер и мускатно оревче

Подготовка:

  1. Се сече кромидот ситно и се става во шерпа со маслиново масло, 1/2 шолји вода и се динста.
  2. Се ставаат потоа цепканите цветови брокула и прела вода, да ја прекрие брокулата.
  3. Се ставаат сол и бибер, прстофат мускатно оревче и се вари се заедно 5 минути.
  4. Се гаси огнот и се вади шолја ипол од водата, за супата да биде погуста.
  5. Се миксира во блендер и се јаде.

Брокулата е совршен избор за ручек, диетална и вкусна, полна витамини, особено витамин Ц, А, вани за имунитет и убавина на кожата.
Се бори и со најопасната бактерија на желудникот – Хеликобактери.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ