За колачи и торти – Три основни правила за желатин

За колачи и торти – Три основни правила за желатин

Желатинот помага многу десерти да бидат совршени, но има неколку важни правила за него.
Секогаш пред спремате, се чува 15 минути во ладна вода.
Пред да се стави на оган, треба да внимаваме добро да е исцеден.
Исто така, за совршени торти и колачи треба да водиме сметка и да не загори и проврие при варењето. 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка