Древните Римјани ја обожавале – Намирница на летото која помага за тешки проблеми

Древните Римјани ја обожавале – Намирница на летото која помага за тешки проблеми

Ротквиците се намирница која е застапена во лето, вкусни се, совршени за салата и многу здрави.
Во добата на Римјаните работниците ја добивале оваа намирница како плата, додека Грците ја давале како жртва за боговите.
Ротквицата или белите топчиња со црвена кора, се многу здрави и содржат витамин Ц, витамин Б6, значајно ниво на фолати, минерали како магнезиум, бакар и цинк.
Ротквицата помага при сите проблеми со грлото и при бронхит, зошто го разбива слузот.
Корисна е за црниот дроб и желудникот. Пoмага и при рак на дебелото црево, бубрезите и грлото.
Позитивно делува на дишните патишта.
Супер е и за диета зошто речиси и нема калории. 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка