Чорба со грашок и нане – Здравје во чинија со посебна арома

Чорба со грашок и нане – Здравје во чинија со посебна арома

Направете вкусна чорба со грашок и нане.

Состојки:

  • 1 кромид
  • 2 чешни лук
  • 500 гр. грашок
  • 1/4 шолји листови нане
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се загрева маслиново масло и се стваат ситно сечениот кромид и лук, па се динстаат заедно 5 минути.
  2. Се додава миениот грашок, се динста заедно минута. Се става 600 мл. врела вода, се остава да зоврие и се остава да омекне грашокот, со додавање зачини.
  3. Се блендираат листови нане со малку вода и се става потоа и чорбата во блендер, па се матат заедно.
  4. Се става сол и бибер.
  5. Се служи.

Инаку, грашокот е богат со протеини и влакна, аминокиселини и селен, калциум и магнезиум, фолна киселина.

Важно е дека нема глутен.

Готви со љубов 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка