Со оваа техника ќе добиете преубаво декорирани Велигденски јајца

Со оваа техника ќе добиете преубаво декорирани Велигденски јајца

Ако сакате брзо и лесно да бојадисате Велигденски јајца, пробајте ја оваа техника.

Состојки:

  • јајца
  • боја
  • ориз
  • пластични кеси за замрзнувач

Начин на подготовка:

  1. Јајцата сварете ги, а во кесите за замрзнувач ставете по 4 лажици ориз. Во секоја ставете различна боја и измешајте по желба. Добро истријте ја секоја кеса со раце за бојата убаво да се распореди по цел ориз. Ставајте едно по едно јајце во кесата и добро протресете. Кога јајцата ќе се исушат отстранете го вишокот ориз со четка.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка