Брза посна чорба со микс зеленчук

Брза посна чорба со микс зеленчук

Направете брза посна чорба.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 100 мл. масло
 • 1 лажица вегета
 • сол и бибер
 • 1 кг. зеленчук(грашок, моркови, пченка, компир)
 • 1 лажица брашно

Подготовка:

 1. Се сече кромидот и се пржи на масло со малку сол и бибер.
 2. Се става шолја вода и се остава да омекне кромидот.
 3. Се става и миксот од зеленчук, се става вода и се остава да се вари 30 минути, со додавање вода ако е потребно.
 4. Се мати брашно со 100 мл. вода и се става во чорбата.
 5. Се враќа на оган 5 минути.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ