Поховани риба со сусам и ленено семе – Совршен ручек со ориз или компир

Поховани риба со сусам и ленено семе – Совршен ручек со ориз или компир

Направете вкусна похована риба.

Состојки:

 • 1 кг. филети раба по избор
 • 2 јајца
 • 50 мл. млеко
 • 1 шолја брашно
 • 2 шолји презла
 • 40 гр. пармезан рендан
 • 3 лажици сусам
 • 2 лажици ленено семе
 • сол и бибер
 • масло

Подготовка:

 1. Се пресекуваат на пола филетите откако ќе се одледат.
 2. Се сечат на еднакви делови и се става сол и бибер.
 3. Се матат јајца во чинија со млеко и сол, а во презлата се става пармезан и сусам со ленено семе.
 4. Се става брашно во посебен сад.
 5. Се валка секое парче риба во брашно, јајца па презла и се пржи на загреано масло на тава.
 6. Се превртуваат парчињата неколку пати.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ