Измешајте боја, масло и оцет: Најубаво бојадисани јајца за Велигден

Измешајте боја, масло и оцет: Најубаво бојадисани јајца за Велигден

Со овие состојки ќе имате најубаво украсени Велигденски јајца.

Состојки:

  • бели обварени јајца
  • масло
  • оцет
  • боја

Начин на подготовка:

  1. Во зготвената боја ставете по лажица масло, потоа додајте и малку оцет. Измешате и спуштајте ги јајцата во бојата внимателно со лажица. Држете ги јајцата во бојата неколку минути па вадете ги на хартиена салфета да се исушат.

     

  2. На местата каде што јајцата попримиле масло, тука бојата ќе се разлее и секое јајце ќе биде различно.

Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка