Чудесно тесто за лепињи – Нема додавање јајца и млеко

Чудесно тесто за лепињи – Нема додавање јајца и млеко

Направете вкусно тесто за лепињи.

Состојки:

 • 10 гр. квасец сув
 • 15 гр. шеќер
 • 180 мл. топла вода
 • 50 мл. масло
 • 700 гр. брашно (+100 гр)
 • 1 лажиче сол
 • маслиново малсо

Подготвка:

 1. Шеќерот со квасец се мешаат со 30 милилитри топла вода и се оставаат да се активира квасецот 2 минути.
 2. Се додава преостанатата вода и се меша со жица, се става во сад со масло, 100 грама брашно и сол.
 3. Се става потоа и останатото брашно по мешањето, па се меси тесто.
 4. Се премачкува со масло и се остава еден час.
 5. Се премесува потоа тестото, се вадат 8 делови, им се става малку брашно.
 6. Се прави топче од секој дел и се редат на хартија на плех, се премалкуваат со малку масло и се оставаат да одморат 20 минути.
 7. Се печат на 180 степени на загреана рерна 25 минути.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ