Чорба од тиква – Портокалова чинија витамини

Чорба од тиква – Портокалова чинија витамини

Направете вкусна чорба од тиква.

Состојки:

  • 1 помала тиква
  • 1 праз
  • маслиново масло
  • 1 коцка супа од зеленчук
  • сол, бибер, вегета, лук во прав и магдонос

Подготовка:

  1. Се става на шерпа маслиново масло да се загрева, па се става ситно сечениот праз и се динста.
  2. Се лупи и сече тиквата на коцки и се додава со три шолји вода во празот. Се става супата и зачините, па и магдоносот ситно сечен.
  3. Се вари 30 миути.
  4. Се трга, блендира и се служи.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ