Чорба од коприва: Кремаста и посна

Чорба од коприва: Кремаста и посна

Лековита чорба од коприва…

Состојки:

 • 40 мл масло
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 1 компир
 • 1 морков
 • 1 зелена пиперка
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 200 гр коприва
 • сув зачин
 • сол
 • бибер
 • слатка пипер
 • буковец лут

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете кромид и зеленчук. Налијте со малку вода, додајте зачини и продолжете со готвење. После десетина минути, додајте пченкарно брашно и коприва, налијте воца и продолжете со готвење. Гответе уште 20 минути. Иситнете со миксер, вратете на шпорет да зоврие.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка