Посен деликатес – Ориз со праз

Посен деликатес – Ориз со праз

Направете вкусен ручек со праз.

Состојки:

  • 1 праз
  • 2 шолји ориз
  • 1 лажица вегета
  • 100 мл. масло
  • сол и бибер
  • вода

Подготовка:

  1. Се сече празот на кругови и се додава масло и зачини и се динста на оган.
  2. Се додава ориз кога празот е омекнат и се ставаат 3 шолји вода.
  3. Се додава малку сол и се намалува температурата, се остава да се вари оризот со повремено крчкање.
  4. Се служи.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ