Вкусен оброк: Запечени компири со шунка, кашкавал и павлака

Вкусен оброк: Запечени компири со шунка, кашкавал и павлака

Запечени компири со шунка, кашкавал и павлака

Состојки:

 • 5 компири
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал
 • 1 јајце
 • 200 мл павлака Пекабела
 • сол
 • бибер
 • малку масло или путер

Начин на подготовка:

 1. Излупете и исечкајте компири на кругови. Гответе ги во солена вода додека не бидат речиси готови. Процедете. 
 2. Во огноотпорен сад кој сте го намастиле со малку масло или путер, редете компири, кашкавал, шунка. И така додека не ги потрошите состојките. По компирите ставете малку сол и бибер. 
 3. На крај прелијте со разматено јајце и павлака. 
 4. Ставете во претходно загреана рерна на 200 степени додека горниот дел не порумени.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка