Никогаш не ја отварајте вратата на рерната – Правила за совршено испечени колачи и пандишпан

Никогаш не ја отварајте вратата на рерната – Правила за совршено испечени колачи и пандишпан

Кога печеме торти и колачи има правила кои мора да ги следиме за да бидат супер испечени.
Никогаш не ја отварајте вратата од рерна зошто ќе спласнат колачите и тортата.
Секогаш 5 минути пред да истече времето за печење, се проверува со чепкалка дали се готови, наместо да ги препечеме.
Секогаш состојките треба да ви бидат со еднаква темература за да нема грутки во тестото.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории