Трик кога матите шлаг – Само вака текстурата ќе биде кремава и совршена

Трик кога матите шлаг – Само вака текстурата ќе биде кремава и совршена

Сите сакаме десерти особено со шлаг, а ако сами го правиме со белки, има важно правило како да биде убаво изматен со совршена текстура.
Секогаш во шлагот додека го матите додадете прстофат сол.
Така ќе се смати совршено и ќе имате убави десерти.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории