Диетален десерт: Топчиња од сушено овошје

Диетален десерт: Топчиња од сушено овошје

Десерт без шеќер, ќе го правите често!

Состојки:

 • 1 шолја сирови бадеми
 • 1/3 шолја овесни снегулки
 • 1/2 шолја урми без коски
 • 3 лажици суво грозје
 • 1 лажица чист екстракт од ванила
 • 1/2 лажица мелен цимет
 • прстофат морска сол

Начин на подготовка:

 1. Додајте бадеми во блендер и рамномерно блендирајте. Додајте овесни снегулки, урми, ванила, цимет и сол, блендирајте.

   

 2. Од готовата смеса направете топчиња. Ставете во фрижидер на 30 минути. Прелијте ги по желба со глазура од црно чоколадо.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка