Тава деликатес – Вкусна и топла и изладена

Тава деликатес – Вкусна и топла и изладена

Вкусен ручек на трпеза.

Состојки:

 • 250 гр. мелено месо
 • 250 гр. компири
 • 1 кромид
 • масло
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици магдонос сечен
 • 1/2 л. кисела павлака
 • 1 јајце
 • 150 гр. кашкавал
 • мускатно оревче
 • сол и бибер
 • босилек

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се вари во солена вода, па се цеди и сече на кришки.
 2. Се пржи меленото месо на масло со кромид и лук, се ставаат сите зачини и магдонос во него.
 3. Се става во тава, мелено месо, па компир, па горе смеса од павлака со јајце.
 4. Се ренда кашкавал и се пече се во загреана рерна на 200 степени додека убаво не се запече и не добие златна боја.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории