Посен и сочен ручек со компири и зеченчук

Посен и сочен ручек со компири и зеченчук

Направете вкусен посен ручек со компири.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 1 кромид
 • 2 бабури
 • 1 кг. компири
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица вегета
 • 1 лажица црвен пипер
 • 100 мл. масло
 • 1 морков

Подготовка:

 1. Се чисти и сече кромидот и се става на дно на тепсија.
 2. Се прелива со масло, па се лупат и сечат компирите, па се ставаат во тавата врз кромидот.
 3. Се чистат и сечат бабурите па се ставаат врз компирите.
 4. Се става и лупениот и сечен морков на кругови.
 5. Се става вегета и 2 шолји вода.
 6. Се пече на загреана рерна на 200 степени.
 7. По еден час се разматува малку брашно со шолја вода и се става горе, па се запечува уште половина час.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории