Домашен крем од лешници готов за 5 минути – здрав, а вкусен намаз

Домашен крем од лешници готов за 5 минути – здрав, а вкусен намаз

Омилениот нугат крем во здрава домашна варијанта.

Состојки:

  • 250 гр лешници
  • 2-3 лажици мед
  • 2 лажици какао во прав
  • 6-7 лажици бадемово млеко

Начин на подготовка:

  1. Лешниците ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете смеса налик путер, потоа додаје мед и какао и уште малку миксајте. Бадемовото млеко додајте го лажица по лажица додека не добиете адекватна густина.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка