Чај од цимет – За слабеење, холестерол, шеќер во крвта и желудникот

Чај од цимет – За слабеење, холестерол, шеќер во крвта и желудникот

Чајот од цимет е многу корисен и здрав за цело тело, познат од многу одамна по лековитите својства.
Циметот како зачин потекнува од Шри Ланка. Многу е вкусен, ароматичен и е вистинско богатство со здравје.
Помага за респираторни заболувања, за побрзо и лесно варење на храната, за проблеми со болки, надуеност и гасови.
Се регулира и крвниот притисок со него, се регулира и холестеролот и нивото на шеќер.
Помага и за топење килограми, а не случајно е дел и од многу козметички препарати.
Многу важно за циметот е дека помага и да бидеме расположени и да се ослободиме од стрес.
Ставајте го во разни јадења или пак правете чај од него.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории