Брза вечера: Вкусно јадење од неколку состојки

Брза вечера: Вкусно јадење од неколку состојки

Уживајте во вкусна вечера…

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 150 гр кромид
  • 50 гр пармезан
  • 100 гр моцарела
  • сол
  • 350 гр доматен сок

Начин на подготовка:

  1. Во сосот од домати додајте сол, па разматете со миксер. Кромидот и компирот исечкајте ги на кругови. Плехот во кој ќе печете, премачкајте го со смеса од домати во тенок слок.

     

  2. Редете компир и кромид наизменично, па прелијте со остатокот од доматите. Од горе посипете пармезан и додајте на кругови исечкано моцарела сирење. Прекријте со алу фолија и ставете во рерна. Печете на 180 степени 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка