Свечена полнета погача: Најдобриот рецепт за празничен леб

Свечена полнета погача: Најдобриот рецепт за празничен леб

Погача со вкусно полнење од сирење и јајца.

Состојки:

 • 600-650 гр брашно
 • 300 мл млако млеко
 • 150 мл масло
 • 1 јајце
 • 40 гр свеж квасец
 • 1/2 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 250 гр ситно сирење за фил
 • 1 јајце за фил

   

Начин на подготовка:

 1. Квасецот активирајте го, потоа замесете глатко тесто. Оставете 30 минути да нарасне. Поделете го тестото, еден дел развлечете во правоаголник и ставете фил, потоа свиткајте и направете ролат. Продолжете со украсување на погачата.

   

 2. Премачкајте со жолчка и печете на 180 степени 35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка