Француски рецепт: Брз и вкусен ручек

Француски рецепт: Брз и вкусен ручек

Ручек во кој ќе уживате!

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 200 гр печурки
 • 1 веза магдонос
 • 400 гр пилешко месо
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло
 • 30 гр кикирики
 • 100 мл бело вино
 • темјан
 • 200 мл павлака за готвење
 • 1/2 лажичка лук во прав
 • 1 лажица сенф
 • 3 шери домати

Начин на подготовка:

 1. Посолете пилешко, побиберете и извалкајте во маслиново масло. Пржете додека не добиете златно жолта боја. Оставете го месото на страна. Издинстајте кромид, па печурки. Поклопете да пуштат сок. Посолете и побиберете, додајте издробени кикирики. 
 2. Додајте бело вино, лук и темјан. Ставете павлака за готвење, сенф и магдонос. Динстајте додека состојките не се соединат. Вратете го месото и додајте шери домати.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка