Зошто вапцаме јајца за Велигден – Што означува првото јајце и бојата?

Зошто вапцаме јајца за Велигден – Што означува првото јајце и бојата?

Велигден е голем и тежок празник, а велигденските јајца се симбол на овој празник.
Традицијата на бојадисување или вапцање јајца потекнува од пред 2.500 години, а дури и Еѓипќаните пишувале за тоа.
Јајцата се симбол на повторното раѓање, и го симболизираат новиот живот и воскресението Христово.
Црвената боја која е традиционална, и со која се бои и првото јајце, ја симболизира крвта која Исус ја пролеал на крстот, како жртва за луѓето.
Првото јајце секогаш треба да биде црвено и има голема моќ.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб