Зелен зеленчук совршен за сарма – Врие витамини и решава два огромни проблеми

Зелен зеленчук совршен за сарма – Врие витамини и решава два огромни проблеми

Спаѓа во категоријата зелени зеленчуци, кои се многу вкусни и здрави, иако сме сигурни дека не ви е често на менито.
Штавељот е зелен зеленчук полн витамини, со потекло од Европа, кој во себе крие витамин Ц, А и Б9, како и многу минерали: елезо, натриум, магнезиум, калциум, важни за телото.
Штавељот го чува здравјето на коските со калциумот кој го има во себе, помага при болки, грчеви и негативни последици од реума.
Помага и за здравје на бубрезите и сите проблеми поврзани со нив.
Од него се прават чорба, сарма, чаеви, салати.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб