Печењето ќе има крцкава кора и златна боја – Има само еден трик

Печењето ќе има крцкава кора и златна боја – Има само еден трик

Ако сакате месото кое го печете да има златна боја од горе, има мал трик.
При печењето ставете му парчиња заледен маргарин горе, со чепкалки за заби.
така ќе стане цела кора крцкава и со златна боја.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб