Нема да има ни грутка во палентата – Сите грешиме во една постапка

Нема да има ни грутка во палентата – Сите грешиме во една постапка

Кога правиме палента има начин како да не се прават грутки во неа.
Кога ќе зоврие водата, се трга од оган, па тогаш постепено со мењање се става палентата.
Така нема да има грутки, за разлика од тоа што ќе се случи ако водата врие на оган а ние ја додадеме палентата.
Важно е тоа да е постепено и водата да е тргната.
Така ќе уживате во јадењето омилено на многу генерации.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб