Колач со какао за само 30 минути

Колач со какао за само 30 минути

Неодолив колач! Брз десерт кој ќе го обожавате!

Состојки за кора:

 • 3 шолји јогурт
 • 3 шолји шеќер
 • 3 шолји брашно
 • 1 шолја масло
 • 3 лажици какао
 • малку сода бикарбона

Состојки за прелив:

 • 7 лажици шеќер
 • 15 лажици млеко
 • 3 лажици какао
 • половина маргарин

Начин на подготовка:

 1. Добро измешајте ги сите состојки за кора. Ставете ги во четвртаст плех, печете околу 30 минути на 200 степени во претходно загреана рерна.
 2. Соединете ги сите состојки за прелив и гответе на умерен оган додека сите состојки не се соединат.
 3. Колачот исечете го на коцки. Прелијте со прелив и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед