Кикиритки-бомбици

Кикиритки-бомбици

Направете вкусни бомбици со кикиритки.

Состојки:

  • 100 мл. вода
  • 300 гр. шеќер
  • 125 гр. маргарин
  • 200 гр. мелени бисквити
  • 200 гр. мелени кикиритки
  • 200 гр. крупно сечени кикиритки

Подготовка:

  1. Се става шеќер во вода да врие на оган, се додава маргарин кога водата ќе зоврие и се меша да се стопи.
  2. Се додаваат мелените и кикиритки и бисквити, кога ќе се подолади смесата.
  3. Се прават бомбици и се валкаат во крупно сечени кикиритки.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб