Гулаш од печурки

Гулаш од печурки

Направете гулаш од печурки.

Состојки:

 • 400 гр. свежи печурки
 • масло
 • 2 главици кромид
 • 1 лажиче црвен пипер
 • супа од зеленчук
 • 1 лажиче гриз
 • 1 лажиче доматно пире
 • магдонос

Подготовка:

 1. Се мијат и сечат печурките.
 2. Се пржи ситно сечен кромид на загреано масло. Се додаваат печурките и сол и бибер.
 3. Се пржат, па се додава црвен пипер.
 4. Се става коцка супа, гриз, па се динста.
 5. Се става магдонос на крај.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб