Деликатес во тава без мака: Пастрмка со зачини и вино

Деликатес во тава без мака: Пастрмка со зачини и вино

Направете вкусна пастрмка со зачини.

Состојки:

 • 4 пастрмки
 • 1 дл. бело вино
 • 2-3 чешни лук
 • мајчина душица
 • вегета
 • нане
 • рузмарин
 • сол
 • бибер
 • 1 лимон
 • масло

Подготовка:

 1. Се чисти рибата и се ставаат зачини на неа.
 2. Се става во плех со хартија за печење. Се става сок од пола лимон.
 3. Се става ситнет лук и магдонос.
 4. Се става вино и се прекрива со фолија тавата, се пече рибата на загреана рерна на 200 степени 30 минути.
 5. Се трга фолијата по 30 минути и се пече рибата уште 15 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории