Важно правило за похованите деликатеси – Јајцето менува се

Важно правило за похованите деликатеси – Јајцето менува се

Ако ви се пријаде деликатес кој е похован, мора да знаете едно важно правило.
Без разлика дали поховате месо, тиквички, зденки, маслинки, риба, кашкавал или било која друга намирница, секогаш треба да употребите мал три со јајцата.
Прво се матат белките пенасто, па потоа во нив откако се изматени, се додаваат и жолчките и се матат заедно.
Така кората ќе биде совршена.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории