Брза баклава без кори – Нема виткање и мака

Брза баклава без кори – Нема виткање и мака

Направете вкусна баклава без кори.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 шолја остро брашно
 • 2 шолји шеќер
 • 1 шолја гриз
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја млеко
 • 2 шолји мелени ореви
 • 600 мл. вода
 • 2 шолји шеќер

Подготовка:

 1. Се прави сирупот прво, да се лади додека се пече колачот. Се мешаат вода и шеќер, се зовриваат и по неколку минути варење, се тргаат од оган.
 2. Се загрева рерна на 180 степени.
 3. Се матат јајца со шеќер, се додаваат сите суви состојки, па влажните и се мати со жица.
 4. Се става во тепсија смесата, која е намастена и со брашно.
 5. Се пече околу 35 минути.
 6. Се полива потоа со оладениот сируп, додека колачот е врел.
 7. Се лади малку, се става во фриидер да се долади и се сече и служи.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории