Печени тестенини со сос од тиква и пармезан

Печени тестенини со сос од тиква и пармезан

Направете вкусни тестенини со тиква.

Состојки:

 • 450 гр. тестенини
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица путер
 • сол и оригано
 • 1 лажица брашно
 • 1 шолја пасирана тиква
 • 1 шолја млеко
 • пола шолја пармезан

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 220 степени.
 2. Се варат тестенини во вода со сол, па се цедат.
 3. Се сечат кромид и лук, се топи путер, се пржат кромидот и лукот.
 4. Се става во маснотијата оригано и брашно, па пасираната варена тиква.
 5. Се става млекото и се трга.
 6. Се ставаат тестенините во тава, се става смесата.
 7. Се става рендан пармезан.
 8. Се пече 10 минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Салата со маслинки и кубети

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text