Шехерезада торта со турски бисквити

Шехерезада торта со турски бисквити

Неодолива торта без печење, готова за миг!

Состојки:

 • 2 пакувања турски бисквити
 • 5 кесички пудинг од карамел
 • 1,7 л млеко + 400 мл за шлагот
 • 250 гр путер или маргарин
 • 200 гр шеќер
 • 300 гр шлаг со вкус на слатка павлака
 • 500 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Запржете шеќер и налијте млеко. Оставете малку млеко да го разматите пудингот (околу 300-400 мл). Гответе додека карамелизираниот шеќер не се растопи.

   

 2. Згответе пудинг кој сте го разматиле во млеко. Филот тргнете го од рингла и оставете да се излади.

   

 3. Разматете путер или маргарин па измешајте со миксер во пудингот кој претходно сте го разматиле со миксер.

   

 4. Разматете и шлаг со 400 мл ладно млеко. Филувајте: бисквити, фил, шлаг, фил, шлаг, бисквити, фил, шлаг, бисквити, фил и разматена слатка павлака.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула