Месна пита: Сочна и едноставна за подготовка

Месна пита: Сочна и едноставна за подготовка

Само за љубителите на месо – вкус кој не се заборава.

Состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 4 јајца
 • 250 мл јогурт
 • 100 гр брашно
 • 30-40 гр свински врат
 • 12 гр сол
 • 5 гр сода бикарбона
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Измешајте месо, кромид, јајца, јогурт. Додајте брашно, сол и бибер, сода бикарбона и магдонос.

   

 2. Добро соединете, ставете во плех обложен со хартија за печење, и преку ставете сечкан свински врат. Печете на 200 степени околу 45 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула