Тестенини со сос од павлака и брокула

Тестенини со сос од павлака и брокула

Направете тестенини со павлака и брокула.

Состојки:

  • 150 гр. брокула замрзната
  • 1 чешне лук
  • 100 мл. павлака за готвење
  • 1/4 пакување тестенини по желба
  • сол, бибер и масло

Подготовка:

  1. Се става масло на тава и пола шолја вода, смрзнатата брокулада се одледи и се вари додека испари водата.
  2. Се става ситнет лук, се пржи, се гаси ринглата и се додава павлака за готвење и зачини.
  3. Се меша.
  4. Се става врз варените и цедени тестенини.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text