Нема никогаш да бидат препечени или недопечени – Важно правило кога правиме кроасани

Нема никогаш да бидат препечени или недопечени – Важно правило кога правиме кроасани

Кроасаните се голем деликатес, а кога ги правиме, се мириса опојно од рерната.
Без разлика дали се благи кроасани, или пак солен деликатес, има правило како се печат за да бидат совршено испечени, без да загорат или пак да имаат делови кои се недопечени.
Се печат на загреана рерна, на 220-230 степени без вентилатор.
Со вентилатор се печат на 180-200 степени.
Важно правило е дека се редат на плех со хартија за да не загорат, но со растојание меѓу секој кроасан, зотшо тие нараснуваат на топлото.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?